Moje esenciální "kápézetka"

Pamatujete si na zkratku KPZ? Ano, je to ta známá Krabička Poslední Záchrany. I když pro mě je to spíše Krabička První Záchrany. Protože je to vlastně to první po čem sáhnu, když je potřeba. Kdykoliv vycházím z domu, mám u sebe pár kapek v malých lahvičkách od mých nejoblíbenějších a nejvíc používaných esenciálních olejů. Toto je moje oblíbená šestka.

Máta

Máta jako rostlina se už od nepaměti používala na zažívací potíže, pro zmírnění bolestí a omezení chuti k jídlu. Také příznivě ovlivňuje dýchací soustavu. Mě pomáhá kapka Máty Plus ve vodě zahnat chuť na sladké, nebo celkově podpořit trávení. Třeba po vydatném obědě u babičky :). U mých dětí se mi osvědčilo jim v tomto případě ředěnou mátu mazat přímo na bříško. Je to také bezvadný pomocník pro uvolňující masáž unavených svalů. Někdy mi stačí si jen přivonět pro povzbuzující účinky. Když mě bolí hlava, mažu si mátu na zátylek a na spánky (v dostatečné vzdálenosti od očí), případně na reflexní body na nohách. Má zvláštní vlastnost, že dokáže někdy hřát a někdy chladit. A tak například při teplotách je příjemné ji pro chladivý pocit natřít na nárty nohou.

Citron
Asi máte také zkušenost, že citrusy obecně osvěží. A to jak svojí vůní, tak i chutí. Proto si dávám 1-2 kapky Citronu Plus do vody. Má příjemnou chuť a navíc mám výbornou zkušenost takto vylepšenou vodu popíjet, když si zajdu s kamarády na skelničku vína. Často k němu přivoním, když mám náročný den a docházejí mi síly. Dá se používat i na kůži. Například na drobné pupínky. Ale tady velký pozor. Nesmí se použít na pokožku, která bude v následujících 72h vystavena slunečnímu záření nebo ultrafialovému záření. Zvyšuje totiž fotocitlivost pokožky. Pokožka se tedy může rychleji spálit. A to by mohlo být opravdu nepříjemné. Každopádně pokud budete dlouhodobě popíjet esenciální olej Citron Plus popíjet ve vodě, nezapomeňte k optimálnímu stavu vašeho těla také popíjet stejně často vodu s kapkou máty. Tyto dva es. oleje se báječně doplňují.  

Levandule
Asi není nikdo, kdo by nevěděl, jak voní levandule. Jak její vůně dokáže krásně uvolnit mysl a uklidnit před spánkem. Už tradičně se používá v péči o pokožku. Dá se tedy jednoduše smíchat s kokosovým nebo olivovým olejem a mazat na celé tělo. Hlavně v létě po opalování Vám bude Vaše kůže za tuto péči vděčná. A nejen kůže, já si tuto směs dávám i do vlasů. Zejména u moře, kde sůl a slunce udělají na vlasech svoje. No a na konci dne dám trochu máty do difuzéru ... a sladké sny.

To byly moje 3 stálice z řady jednodruhových olejů. A teď 4 oblíbenci z řady směsí.

Purification
Úžasně vonící čistící směs. Neocenitelný pomocník s obsahem Tea Tree. Asi bych jen těžko spočítala, kolik dětí mých kamarádek jsem již touto směsí potřela, když se moc blízko seznamovaly s včelami a vosami, nebo přespávali někde, kde bylo hodně komárů  :). Na cestách velice ráda Purification používám k příjemnému pročištění a provonění prostorů. Stačí dát pár kapek do rozprašovače, pořádně protřepat s vodou a rozprášit do na matrace v hotelu nebo kam je potřeba. Účinně eliminuje zápach a to i z cigaret, propoceného oblečení, obuvi a vlastně čehokoliv co si vzpomenete. Podobně se dá využít při jízdě autem. Pár kapek na vatový tampón a ten jemně strčit do mřížky ventilátoru. Hned je cesta příjemnější.
Složení je: Vousatka nardová (Cymbopogon nardus), citrónová tráva (Cymbopogon flexuosus), rozmarýn (Rosmarinus officinalis), čajovník Tea Tree (Melaleuca alternifolia), levandin (Lavandula hybrida), myrta (Myrtus communis).

Zloději
K tomuto oleji mám takovou osobní historku. Mám dva malé kluky, kteří si zvykli používat esenciální oleje. Ten starší jednou večer v posteli nemohl usnout a najednou se mu do hlavy vloudila myšlenka, co když přijdou v noci zloději. Uklidňovala jsem ho, vysvětlovala, ale nebylo to úplně ono. Potom mě napadlo použít olejíček pro lepší spánek. Zatím, co jsem mu potírala nohy levandulí, si syn vzpomněl, že jeden esenciální olej se jmenuje zloději. A tak se ptá, proč dostal zrovna takové jméno. Vyprávěla jsem mu o zlodějích, kteří v době morové epidemie ve Francii okrádali oběti této nemoci. Namíchali si tehdy směs olejů, kterou se chránili před nákazou. A ono to fungovalo. Když je zatkli, vyměnili recept na olej za možnost snížení trestu. No a tak dostal olej své jméno. A my jsme se synem přišli na to, že občas může být i takový zloděj užitečný. :) Jemu se hned lépe spalo a já mám olej zloději jako další stálici mé "kápézetky". Je vhodný k posílení imunitního systému, vyrábí se z něho řada čisticích prostředků pro domácnost, pro praní, a také čistič rukou bez použití vody. Váš domov, pracovní desky, místo kde připravujete jídlo bude čisté, voňavé a bez chemie. Navíc velice příjemně voní. Takže kdykoliv je potřeba, mažu s ním například reflexní body pro dutiny, žaludek nebo plíce na nohách. 

Složení: Hřebíček (Syzygium aromaticum), citrón (Citrus limon), skořice (Cinnamomum verum), eukalyptus úzkolistý (Eucalyptus radiata), rozmarýn (Rosmarinus officinalis CT 1,8 cineol).

R.C.

Tento olej obsahuje 3 druhy eukalyptu a je to pro mě pomocník číslo jedna v podpoře dýchací soustavy. Mažu ho sobě i dětem před spaním ředěný s nosným olejem na reflexní body nohou i na hrudník. Na podzim se už několik maminek ve školce ptalo, čím to ty moje děti tak voní. No byl to esenciální olej R.C. Není nad prevenci :). Ale našla jsem pro něj několikrát i jiné využití. Eukalyptus a máta je vůně, kterou moc nemusí různé mušky a komáři. Když tedy bylo potřeba, mazala jsem si ho i jako odpuzovač hmyzu. A službu udělá i unaveným svalům. 

PanAway
Někomu voní, někomu připomíná tygří mast. Každopádně tato směs vznikla pro osobní potřebu přímo zakladatele Young Living, Geryho Younga. Po vážném zranění vazů na noze chtěl tímto olejem podpořit krevní oběh, svaly, klouby a správnou funkci jejich buněk. A od té doby pomohl nejen jemu, ale i mnoha dalším. Já ho používám vždy když svaly, klouby a šlachy potřebují trochu rozmazlovat. Když máte doma 2 fotbalisty a jednoho nadšence do taekewonda, důvod k použití se často najde. Pro sebe ho využívám i na zátylek nebo na oblast bederní páteře, pokud mě bolí hlava. Olej krásně podpoří prokrvení a hned je to příjemnější.
Složení: Libavka (Gaultheria procumbens), helichrysum (Helichrysum italicum), hřebíček (Syzygium aromaticum), máta (Mentha piperita).Moje přenosná taštička má 8 míst pro olejíčky. Ale přiznám se, že ty dva poslední oleje měním podle aktuální potřeby. A o těch třeba zas někdy příště. 

Zkoušejte, testujte, čichejte a najděte si svojí vlastní "kápézetku".
Hlavně ať Vám dělá dobrou službu a radost.

Pokud Vás olejíčky zaujali, ráda Vám sprostředkuji nákup, nebo pomohu s registrací pro vlastní nákup. Stačí mě kontaktovat.