Zázrak jménem horká vana

14.11.2019

Jsou ti co na ní nedají dopustit a ti co si ji prostě nedopřejí. Já patřím rozhodně k těm prvním. I když je to jen čas od času, vždy je to okamžik který si dokážu užít. 

Pamatuji si, když jsem ještě bydlela se svými rodiči jak vypadalo nedělní odpoledne. Z koupelny se začal ozývat zvuk tekoucí vody, maminka si vzala knížku a po chvíli se slovy "budu ve vaně" zmizela v koupelně. V tu chvíli se můj tatínek usmál a odešel do kuchyně, nakrájet na talířek jablíčko, nebo oloupat mandarinku. Společně se skleničkou vína ji odnesl do koupelny. Následující minimálně půl hodinu si maminka užívala osamotě kouzlo horké vany. 

Asi i díky tomuto rituálu mám horkou vanu spojenou s jakousi zvláštní chvilkou. Něčím víc než jen máčení se ve vodě. Je to čas, kdy si tělo i mysl nadnáší, relaxuje, užívá si. 

Proto mi připadá, že dát někomu jako dárek sůl do koupele, která voní po bylinkách, je s láskou připravená a krásně zabalená je jako dát kouzlo magické chvilky.

Dnes tedy jak na takovou sůl

  • 1 hrnek mořské nebo himalájské soli 
  • ½ hrknu Epsomské soli - koupíte celkem běžně v drogerii, nebo v lékárně. Je to sůl s obsahem přírodní formy hořčíku a síranu. Osvědčila se jako přísada do relaxační koupele pro uvolnění svalů 
  • 2 lžíce jedlé sody
  • 10-25 kapek esenciálního oleje podle toho jak intenzivní chcete vůni a jakou esenci použijete
  • pokud chcete můžete přidat přírodní potravinářské barvivo. 
  • případně extra dekorace - květy, sušený citron, bylinky
  • sklenice s uzávěrem

Všechny ingredience smíchejte a nakapejte esenciální olej. Ještě jednou promíchejte a dobře uzavřete do sklenice. 

A zde jsou typy na esenciální oleje

Noční vánek

es. olej Levandule / Cedrové dřevo (cca 1:1) můžete doplnit květy levandule

Jiskřivá lázeň

es. olej Grep/ Gentle Baby (cca 1:1 malinko více ku prospěchu grepu) můžete přidat třpytky (když budete hledat naleznete i takové, které nejsou z plastu a jsou ohleduplné k přírodě)

Citrusové opojení

es. olej Citrón, Pomeranč, Mandarinka (poměr cca 1:1:1) Extra: sušené plátky citronu

Uklidňující příliv

es. olej PanAway Extra: Rozdělte sůl do 3 misek. Do první dejte 1 kapku modrého potravinářského barviva, do druhé 3 kapky a do třetí 5 kapek. Nakonec všechny tři vzniklé odstíny promíchejte v jedné sklenici. Získáte krásné odstíny. 

Příval energie

es. olej Máta a Rozmarýn Extra: můžete přidat lístky máty

Určitě vymyslíte i další krásné kombinace. Však počkejte až to poprvé zkusíte. Ten okamžik prostě stojí za to.