Maminko, pošimrej mě po nožičkách ...

29.05.2019

Kde, jak a proč pomačkat nohy sobě nebo těm které máte rádi.

Tak schválně, kdo z vás zná tuhle větu? Já důvěrně :) ... už od malička. Jen jsem ji tenkrát říkala já. Později jsem zjistila, že díky některým bodům a plochám na nohách a rukách lze ovlivnit celý organismus.

Já si ze svého dětství pamatuji, jak mi dědeček masíroval nohy, když mě bolelo břicho. Nebo jak mi promačkával bříška prstů u nohou, když mě někdy bolela hlava. Jak babička přinesla alpu nebo bylinkovou mast a promazala nohy mě i dědečkovi. Stejně to fungovalo i u nás doma. Prostě masáže patřili do mého života, co si pamatuji.

Není pochyb, že lidský dotek je něco co asi potřebuje každý. Prostě už jen proto, že víme, že někomu na nás záleží. Ale stačí si uvědomit, že kůže je plná nervových zakončení. Že nervy jsou navzájem propojené do jedné velké sítě a ta propojuje všechny části našeho těla. A rázem tu máme i trochu víc než jen dotek.

Nejspíš už jste slyšeli i název reflexní terapie, nebo Vita Flex body. Je to metoda stará víc jak tisíc let a pochází z Asie. Její principem je předpoklad, že na nohách a rukách jsou nervová zakončení, která mají vztah k jednotlivým vnitřním orgánům našeho těla. Když některé orgány nejsou v nejlepší kondici, projeví se to právě na těchto ploškách. Hlavně jejich zvýšenou citlivostí. No a naopak jemným hlazením nebo výraznějším mačkáním můžete orgán pozitivně stimulovat.

Na větší akce je dobré o této metodě už něco vědět. Ale každá maminka ví, že když dětem něco je, instinktivně udělá cokoliv, aby jim ulevila. Takže já kombinuji plošky orgánů s nanesením esenciálního oleje. Prostě vyberu esenci, která dělá danému orgánu dobrou službu. Třeba oblast plic můžete potřít a jemně promačkat bříškem palce směsí eukalyptů. Oblast žaludku mátou nebo směsí s anýzem, fenyklem atd.

A výhody? Nohy bez problému natřu i spícím dětem, když jim chci ulevit přes noc. Nohy jsou méně citlivé na esence, které jinak mohou být někdy moc intenzivní nebo dětem příliš nevoní. Je to vážně jednoduché. Zvládnete to, i když nemáte s masážemi žádnou zkušenost. A když zrovna nevíte kam sáhnout. Prostě jemně promasírujte celé nohy. Určitě při tom trefíte i ta správná místa. V tuhle chvíli to může být právě váš dotek, co udělá ten rozdíl. 

Velkou nevýhodou je, že jak jednou začnete, budou si občas členové rodiny vymýšlet nejrůznější záminky, proč zrovna teď potřebují nožičky pošimrat :).