Pitíčko (nejen) pro fotbalisty

11.06.2019

Aneb jak jsem se rozhodla zachránit ty moje fotbalisty před jistou dehydratací :)

Jak už jste možná četli v některém mém článku, mám doma tři chlapy. Dva syny a manžela. A všichni milují fotbal. Co na tom, že je venku 30 stupňů ve stínu a na hřišti je výheň jako v peci. Oni prostě budou běhat za míčem ať se děje co se děje. 

Tak si většinou někde poblíž hřiště najdu stín a příjemné místo na sezení v trávě. Sleduji, jak je to baví a jak jsou během chvilky propocení, červení a uřícení. V tu chvíli se většinou začíná projevovat mateřský pud a já je začnu nahánět, aby se šli napít.

Není pochyb, že čistá voda je prostě čistá voda. Ale když oni na tom hřišti vydrží z mého pohledu nekonečně dlouho. Bez jídla, bez pauzy, bez chvilky klidu. U dětí se trochu bojím, jestli na konci nepadnou úplně vyždímaní. U manžela zase vím, že není jisté, jestli po takovém zápase v horku nepřijdou křeče do nohou.

No zamyslela jsem se a přišla na řešení. Začala jsem jim dělat takový domácí "iontový" nápoj. Přiznám se, že nutriční hodnoty jsem nepočítala a originální návod jsem našla u někoho, v této oblasti zkušenějšího, než jsem já. Ale přidala jsem k tomu trochu té esenciální magie. Možná víte, že většina esenciálních olejů jsou silnými antioxidanty. A na rozdíl od čisté šťávy z citrusů je esenciální olej z citrusů spíše zásaditý než kyselý. Pro tělo v této podobě jsou tedy esenciální oleje velice příznivé a dělají mu dobře. Jedním slovem je to bomba. A to chuťově i funkčně.

A přitom žádné složité přípravy a ingredience. Vsadím se, že jich většinu máte i právě teď doma. Nebudu vás zdržovat, tady máte recept:

  • Šťáva z jednoho středně velkého pomeranče
  • Šťáva z půlky středně velkého citrónu
  • Dvě lžíce medu
  • Špetka ideálně himálajské soli (čím bohatší na minerály, tím lépe)
  • voda 
  • Kapka esenciálního oleje Peppermint (máta) a 2 kapky esenciálního oleje Lemon (citrón), Grepfruit (grep) nebo Tangerine (mandarinka). Někomu může třeba chutnat i Ginger (zázvor). Prostě zvolte citrus podle chuti.
Nejprve vezměte med a rozmíchejte v něm esenciální oleje, které zvolíte. Potom přidejte postupně všechno ostatní a pořádně promíchejte. Nakonec přidejte vodu. Pokud potřebujete velkou a rychlou bombu dejte to tak do 300 ml vody. Jinak toto množství můžete klidně dát do lahve o objemu 1,5 l. 

Všechny jmenované esenciální oleje používám v kvalitě, o které vím, že je vhodná i k vnitřnímu užití. Ráda vám poradím, které to jsou. Stačí mi napsat. Vždy si kvalitu esenciálních olejů hlídejte. Pokud se jedná o směsi všeho možného kromě čisté esence, mohli byste časem zpozorovat například nepříjemné kožní projevy. 

Krásné teplé dni ... ať už jsou v duchu kteréhokoliv sportu.