Ještě že hmyzu všechno nevoní …

13.06.2019

Děti se chystají na školu v přírodě, všichni jsme čím dál víc venku, na trávě, v lese, na louce. A tak jsem hledala variantu jak se přece jen trochu bránit klíšťatům, komárům a ostatnímu kousavému a bodavému hmyzu.

Repelentů je na výběr hodně. Ale opravdu mě neláká nastříkat na sebe nebo na děti nějaký parádní odpuzující koktejl, který svým složením spíš připomíná kávu od Maryši. Všude kolem je těch chemických postřiků a přípravků tolik. Opravdu se mi nechce přidávat další. A to ještě přímo na kůži. Samozřejmě, že se už dnes dají koupit i přírodní odpuzovače. Ty využívají vůně, které jsou hmyzu nepříjemné nebo které maskují přirozený pach člověka. Jenomže kromě toho, že opravdu chci pro sebe a pro děti co možná nejvíce netoxických přípravků, ještě ráda vyrábím a experimentuji doma. To by v tom byl čert, kdybych to nezkusila vyrobit :).

Mohla bych udělat jen směs do rozstřikovače. Jenže dávat dětem na výlety skleněné lahvičky není úplně praktické. Takže vznikl nápad udělat tuhou směs, která se bude dobře nanášet, bude skladná a použít ji zvládnou i malé děti. Za půl hodinky byla na světě domácí hmyzí nevoňavka.

A jako nejlepší z toho všeho považuji nápad, nalít směs do prázdného obalu od tuhého deodorantu a od balzámu na rty. Prostě parádní balení do kabelky, nebo do baťůžku. Jednoduché, praktické. 

Příprava je opravdu jednoduchá. Jen je dobré si předem připravit lahvičky, abyste tuhnoucí směs mohli rychle nalít do nádobek a zbytečně vám netuhla někde jinde.

Potřebujete:

Včelí vosk 2/3

Bambucké máslo 1/3

Kokosový olej 2/3

Esenciální oleje, které hmyz nemiluje (vyberte si z uvedených, nebo udělejte kombinaci, která vám vyhovuje):

Máta, Levandule, Cedrové dřevo, TeaTree, Eukalypt, Citronová tráva, Thieves (Zloději), Purification.

Včelí vosk, bamacké máslo a kokosový olej rozehřejte ve vodní lázni, aby se vše spojilo. Schválně nepíšu množství, ale poměr. Protože každý si toho můžete vyrobit tolik, kolik potřebujete. Výslednou konzistenci můžete rychle zkontrolovat tak, že do směsi ponoříte lžičku a vytáhnete. Lžička by měla být ledová - dejte si ji předem na chvíli do mrazáku. Směs na ní rychle ztuhne a vy zjistíte, zda něco přidat.

Sundejte z plamene a přidejte esenciální oleje. Vyberte si svojí kombinaci z výše uvedených. A moc nešetřete. Aby byla opravdu směs hezky cítit. Promíchejte, nalijte do lahviček a nechte ztuhnout.

Nakonec malá ale důležitá věc k zamyšlení. Když už si dáte práci s přípravou, nedělejte kompromis v kvalitě použitého esenciálního oleje. Nekvalitní esenciální oleje nemusí být pro vás o nic lepší než klasický repelent. Jak získat ty co používám já, za výhodnou cenu, vám ráda poradím. Stačí mi napsat nebo zavolat.