Co má myšlení společného s mátou?

12.07.2019

No zdánlivě nic moc. Ale už na druhý pohled zjistíte, že tomu tak rozhodně není. Schválně, co všechno z tohoto jste už věděli?

Je sice léto, a i v létě jsou dny, kdy je trochu chladněji a nejraději byste zůstali pod peřinou. Protože většinu léta trávím na chatě, chtělo by to možná i malinko zatopit. Jenže zimomřivá jsem u nás jen já a tak si místo toho jdu na zahrádku natrhat čerstvé lístky máty a zalévám si parádně voňavý čaj.

Jak si ho tu tak popíjím (a děti mi chodí upíjet i když samozřejmě původně vůbec nechtěli ), říkám si, že je to stejně zajímavá rostlina. Vypadá trochu jako kopřiva. Její rodové jméno je Mentha má pravděpodobně původ v latinském slově mente. To znamená myšlení /myšlenka. Jak je vidět jejího povzbuzujícího účinku si všimli lidé už dávno. Asi proto najdeme zmínky o použití této rostliny napříč staletími i kulturami. Suché lístky máty se dokonce našli i v egyptských pyramidách.

Její vůně opravdu dokáže projasnit mysl. Utříbit myšlenky, povzbudit a jakoby dodat energii ve chvíli, kdy už je člověk mentálně unavený. Římští vojáci ji u sebe nosili, aby podpořila jejich výdrž, odhodlání a odvahu.

Arabové dokonce věřili, že podporuje mužnost. A v tomto duchu se máta používala i do nápojů lásky, nebo se z ní dělali věnce pro novomanžele, aby se tak podpořila energie pro první svatební noc. Při magických obřadech se používala k obnově sil. Co říkáte, docela zajímavé použití, ne?

I já mám zkušenost, že přivonět si z lahvičky máty při dlouhé práci je lepší než si uvařit kávu. Účinek je okamžitý. Už jen ten hluboký nádech okysličí můj mozek a čistá vůně opravdu dodá pocit svěžesti a duševní bdělosti.

Je to parádní pomocník při práci, při učení, při zkouškách, při pohovoru do nového zaměstnání. Kromě toho co jsem už popsala, pokud ji použijete třeba na přívěšek, nebo na náramek z dřevěných korálků, bude krásně vonět i okolí. Asi neznám nikoho, komu by máta nevoněla. A tak můžete udělat dobrý dojem hned dvakrát. Svou bystrou myslí a také vůní. 

Tak co? Dostali jste chuť na mátový čaj?

Natrhejte lístky, nebo si napište o informaci jak si koupit čistou mátu vhodnou pro vnitřní užití.