Praktické rady k vaření s esenciálními oleji

04.03.2020

O tom, proč používám esenciální oleje v kuchyni jsem psala v předchozím článku. Dnes bych vám rada dala pár praktických a vyzkoušených rad.

Pokud máte čerstvé bylinky a koření o kterých víte, že nebyli chemicky ošetřeny a jsou stále čerstvé, není nutné hledat esenciální oleje. Pokud ale cokoliv z toho neplatí a máte esence po ruce, je to parádní a rychlá volba jak dodat chuť tomu co právě vaříte.

Pojďme na to

  • Začněte výběrem esenciálních olejů

Tady opravdu dbejte na kvalitu. Přece jen u věcí které jíte je dobré mít jistotu, že je to to co si myslíte. Já používám esenciální oleje řady Plus od Young Living. Tyto jsou přímo certifikované pro vnitřní užití.

  • Přidávejte pomalu a po troškách

Esenciální oleje jsou opravdu koncentrované. Často stačí namočit špičku párátka do esenciálního oleje a tím zamíchat vaši omáčku, polévku atd. Začněte tedy pomalu a raději víckrát přidejte, než abyste si pár kapkami překořenili vaše jídlo.

  • Rychlost se někdy počítá

Když zrovna není tolik času, abyste otrhávali lístečky, zbavovali se hrubých stonků a krájeli je vše na jemno je lahvička esenciálního oleje k nezaplacení. 

Kde můžete esenciální oleje využít

  • LIMONÁDA S PŘÍCHUTÍ LEVANDULE Do šťávy s citrónů a pomerančů přidejte trochu levandulového es. oleje rozmíchaného v medu. Přidejte vodu. (Množství esence vyzkoušejte podle množství vody a šťávy)
  • DOTEK FRANCOUZSKÉ KUCHYNĚ. MARINÁDA S ESTRAGONEM. Zajímavou marinádu na maso so připravíte třeba takto: olivový olej, ocet, sojová omáčka, česnek, trocha esenciálního oleje z estragonu, rozmarýnu, bazalky, tymiánu, černého pepře a majoránky. Případně část bylinek a část es. olejů, jak zrovna máte po ruce.
  • HORKÁ ČOKOLÁDA s kapkou muškátového oříšku nebo esencí ze skořicové kůry
  • OMÁČKA NA ŠPAGETY S BAZALKOU A TYMIÁNEM Do obyčejné omáčky z rajčat můžete přidat malinko es. oleje z bazalky, nebo tymiánu. Žádné dlouhé vaření, aby se chutě propojili.
  • VAŘÍTE RÁDI ČÍNSKOU KUCHYNI? Přidejte es. olej zázvor nebo citronová tráva do vašich jídel.
  • KOLÁČE, DEZERTY, NEPEČENÉ DOBROTY snadno doladíte esencemi z citrónu, pomeranče, mandarinky, ale i máty. Mrkněte třeba na parádní fitness mátové brownie.

A nejlepší na konec

Když nááááhodou nebudete vědět co s esenciálními oleji v kuchyni. Udělají vám mnoho dobré služby i jinde. V difuzéru pro čištění vzduchu, při masážích, při koupelích, při péči o pokožku, o vlasy, a mnoho dalšího. Stačí projít moje stránky a tipů najdete určitě dost.

Pokud vás es. oleje jako pomocníci do kuchyně zaujali, budu ráda, když se ozvete a ráda vám nezávazně vysvětlím, jak je můžete získat. 😊